fbpx

Dziś kolejny raz miałam przyjemność rozmawiać z rodzicami 5 latki, którzy zapisali swoją córkę na edukacyjną ścieżkę kursów angielskiego Picaro w Stacji Dobrego Czasu.
Jednym z podejmowanych tematów podczas tej rozmowy były egzaminy Cambridge YLE, do których przygotowujemy dzieci na naszych kursach językowych. Rozmawialiśmy na temat czy warto, aby dziecko zadawało takie testy. Rodzice Anielki mieli obawę, czy to nie jest zbyt duży stres dla dziecka i czy taka forma sprawdzania wiedzy na tak wczesnym etapie jego rozwoju jest dla niego dobra.

Jak to często bywa, obawiamy się tego czego nie znamy i to zrozumiałe. Dlatego postanowiłam napisać ten artykuł, by wyjaśnić i bardziej przybliżyć temat egzaminów Cambridge YLE dla dzieci.

Rozwiązanie, na którym pracujemy w Stacji Dobrego Czasu to ścieżka kursów Picaro World, która wprost pozwala przygotowywać dzieci do egzaminów Cambridge. W tym roku szkolnym po raz pierwszy nasi studenci będą podchodzić do takich testów i już nie możemy się doczekać jak za rok o tej porze będą odbierać swoje pierwsze certyfikaty Cambridge. Ale wracając do tematu…

Dlaczego warto, by Twoje dziecko
zdawało egzaminy Cambridge YLE?

Po pierwsze. Wyznaczają cel nauki.

Egzaminy Cambridge YLE dla najmłodszych to seria trzech międzynarodowych, motywujących testów, które przeznaczone są specjalnie dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym i sprawdzają ich umiejętności językowe poprzez zabawę.

Po drugie. Mierzą poziom nauczania.

Egzaminy te wyznaczają uczniom cel i jasną ścieżkę stopniowego rozwoju umiejętności językowych od poziomu A1 do A2. Dzieci mogą zdawać egzaminy Cambridge na trzech poziomach trudności testów: Pre A1 – Starters, A1 – Movers i A2 – Flyers.

Warto tu napisać, że Egzaminy Cambridge English Qualifications są dobrze znane na całym świecie i uznawane przez szkoły, uniwersytety oraz pracodawców z sektora prywatnego i publicznego we wszystkich krajach anglojęzycznych.

Po trzecie. Zdany egzamin buduje w dziecku poczucie własnej wartości.

Zdany egzamin Cambridge English daje Twojemu dziecku honorowany na całym świecie certyfikat, potwierdzający znajomość języka angielskiego zgodny ze Skalą Poziomów Rady Europy (CEFR).

Test Cambridge YLE na każdym poziomie składa się z trzech części (tzw. Papers):
>> Czytanie i pisanie (Reading and Writing)
>> Rozumienie ze słuchu (Listening)
>> Mówienie (Speaking)

Każdy egzamin trwa od 45 min do 75 min.

Jak oceniane są egzaminy Cambridge YLE? Ile punktów trzeba zdobyć, żeby zdać?

Część ustna oceniana jest na miejscu przez egzaminatorów Cambridge English Language Assessment. Wyniki testu znane są po około czterech tygodniach. Centrum Egzaminacyjne organizujące test nie ma wpływu na wynik testu.

Każde dziecko, które podchodzi do testu YLE dostaje certyfikat Cambridge English. Na certyfikacie widoczna jest ilość zdobytych przez dziecko „tarcz”. Z każdej z trzech części testu można uzyskać maksymalnie 5 „tarcz”, co razem daje wynik 15 tarcz. Uzyskany rezultat pozwala ocenić, czy dziecko jest gotowe do nauki na kolejnym poziomie Cambridge.

Podsumowując. Warto, by nasze dzieci zdawały testy Cambridge YLE ponieważ:

  • Wiarygodnie odzwierciedlają kompetencje językowe dziecka, dzięki czemu dziecko i my widzimy progres w procesie jego nauki,
  • Obejmują główne odmiany języka angielskiego (odmianę brytyjską i amerykańską).
  • Skonstruowane są tak, aby sprawiedliwie sprawdzać kompetencje wszystkich dzieci, bez względu na ich narodowość i język ojczysty.
  • Bardzo ważny aspekt psychologiczny! Egzaminy pozwalają dzieciom w przyjazny i łagodny sposób zdobyć pozytywne doświadczenia wyniesione z pierwszych kontaktów z egzaminami. Odczarowują złe skojarzenie ze słowem “egzamin”, które może budzić lęk. Testy przebiegają bezstresowo, mają m.in. formę przyjaznej rozmowy z egzaminatorem Cambridge English Language Assessment, który jest odpowiednio przygotowany do pracy z dziećmi. Przeprowadzenie egzaminu nadzoruje polska koordynatorka.
  • Motywują, wzmacniają wiarę dziecka w siebie i przyczyniają się do edukacyjnych sukcesów w przyszłości przy zdawaniu coraz trudniejszych egzaminów.
  • Dają pozytywny feedback, ponieważ kończą się zawsze pozytywnym rezultatem, który pozwala rodzicom i nauczycielom ocenić poczynione przez dziecko postępy i stopień przygotowania do nauki na kolejnym poziomie.
  • Dzieci lubią uczyć się do testów Cambridge YLE, a także je zdawać. Wiele zadań egzaminacyjnych polega między innymi na kolorowaniu, rysowaniu czy rozmowie z egzaminatorem.

Mając na uwadze to, że nauka języka angielskiego to proces, który wymaga systematycznej pracy i wyznaczania małych celów, które z biegiem czasu pozwolą nam dotrzeć na metę z sukcesem, zdecydowanie polecam egzaminy Cambridge YLE w ścieżce edukacji językowej naszych dzieci.

 

Nauka języka obcego to proces, za który my dorośli musimy wziąć odpowiedzialność. Musimy stworzyć dziecku najlepsze warunki w osiągnięciu tego celu i właśnie to możemy zrobić razem.

 

Jeśli szukasz pomocy i wsparcia w tym procesie >> Dołącz do programu rozwoju językowego PICARO. <<

NAJLEPSZY CZAS jest właśnie TERAZ! Sprawdź szczegóły na stronie >>angielski-picaro<<  i zapisz dziecko na kurs.

 

Wspaniałej reszty dnia dla Ciebie 🙂
Emilia Nikoniuk
Twój specjalista nowoczesnej edukacji dzieci

P.S. A Ty jak uważasz, czy warto zaplanować w ścieżce edukacji językowej swojego dziecka egzaminy Cambridge? Napisz swoją opinie w komentarzu pod tym artykułem 🙂 Bardzo jestem jej ciekawa. Do zobaczenia 😉

 

Źródło: “Dlaczego warto, by Twoje dziecko zdawało egzaminy Cambridge YLE?” Monika Kopacz, Dyrektor generalny Picaro Polska,

Odbierz strategię rozwoju ukrytego potencjału dziecka!

BEZPŁATNE

Wypełnij pola poniżej i otrzymaj strategię bezpłatnie na e-mail!

Odbierz bezpłatny przegląd

przedszkoli z Tczewa

BEZPŁATNE

Wypełnij pola poniżej i odbierz bezpłatny przegląd, z którym wybierzesz najlepsze przedszkole z Tczewa dla swojego dziecka

Dołącz do bezpłatnego szkolenia jak ciekawie i aktywnie bawić się z niemowlakiem.

 

SZKOLENIE

Wypełnij pola poniżej i zapisz się!

Odbierz bezpłatny poradnik

"Jak rozwija się Zabawa"

Dołącz do bezpłatnego wyzwania i odkryj domowe zabawy, które rozwiną potencjał Twojego maluszka.

 

WYZWANIE

Wypełnij pola poniżej i dołącz do wyzwania!